aktualności

Archiwum grupy Laboratorium Technik Prezentacyjnych

W ramach programu „Wspieranie działań archiwalnych” Fundacja Arton opracowała archiwum grupy twórczej Laboratorium Technik Prezentacyjnych, którą od połowy lat 70. XX w. tworzyli w Katowicach Jadwiga i Jacek Singer, Grzegorz Zgraja i Marek Kołaczkowski.

W dwóch bazach Fundacji: Repozytorium Fundacji Arton oraz bazie Forgotten Heritage www.forgottenheritage.eu udostępnione zostają zdigitalizowane prace czwórki twórców, ich indywidualne oraz zbiorowe realizacje. Archiwum grupy Laboratorium stanowią fotografie, negatywy, filmy na taśmie 16 mm oraz kasety wideo.

Do zasobu należą także fotografie dokumentujące uczestnictwo czwórki artystów w różnych wydarzeniach artystycznych w II połowie lat 70., przede wszystkim przebieg festiwalu I AM. International Artists’ Meeting, który odbył się w 1978 r. w warszawskiej Galerii Remont z inicjatywy Henryka Gajewskiego, a w którym artyści z grupy Laboratorium wzięli czynny udział. Drugim ważnym, ale znacznie mniej znanym wydarzeniem była sytuacja zaaranżowana przez późniejszych uczestników grupy, która miała miejsce w Katowicach w 1975 r., na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Studenci zamienili klatkę schodową swojej szkoły w rodzaj environment, przekształcając całą przestrzeń za pomocą prac stworzonych na hasło „PORTRET”.

Grupa istniała do końca lat 70., a jej dorobek stanowi obok działalności Warsztatu Formy Filmowej, Permafo, Galerii Sztuki Aktualnej czy Galerii Sztuki Najnowszej jeden z najciekawszych przejawów sztuki nowych mediów w Polsce w tamtym okresie.

Projekt współfinansowany ze środków otrzymanych od Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w ramach programu „Wspieranie działań archiwalnych”
Archiwum grupy Laboratorium Technik Prezentacyjnych