aktualności

YYAA. Wojciech Bruszewski

Zapraszamy na premierę pełnometrażowego filmu dokumentalnego "YYAA. Wojciech Bruszewski", którego producentem jest Fundacja Arton.
Pokaz odbędzie się 16 maja o godz. 18.30 w Kinotece w ramach festiwalu Millennium Doc Agains Gravity.

Scenariusz i reżyseria: Elwira Kozłowska
Zdjęcia: Nicolas Villegas
Montaż: Marcin Szymański
Muzyka: Wojciech Bruszewski, Daniel Pigoński
Dźwięk na planie: Adam Mart, Sławomir Pietrzyk, Irena Suska, Katarzyna Szczerba
Udźwiękowienie: Grzegorz Kucharski
Korekcja barwna: Jarosław Sterczewski
Kierownictwo produkcji: Rafał Szymański
Producentka: Marika Kuźmicz
Produkcja: Fundacja Arton
Koprodukcja: Szkoła Filmowa w Łodzi, Fundacja Lab.lab
73 min.
Rok produkcji 2023

Opis filmu:
Co istnieje? Jak to, co istnieje, możemy postrzegać i doświadczać za pomocą własnych zmysłów oraz instrumentów, które wymyślamy? Kto jest bliżej prawdy: my, ludzie czy technologia, którą się posługujemy? Wojciech Bruszewski, głośny buntownik w świecie filmu, współtwórca światowego nurtu wideo, badacz i eksperymentator sztuki, rusza na drugą stronę lustra, by przesunąć granice poznania i dokonać przełomowych odkryć w obszarach języka, dźwięku, obrazu oraz innowacyjnych technologii. Dzięki zachowanym filmom Bruszewskiego, jego archiwalnym nagraniom, zdjęciom i uruchomionym na nowo sprzętom, których używał, możemy się o nich nie tylko dowiedzieć, ale także ich doświadczyć.

Wojciech Bruszewski: (ur. 8 marca 1947 we Wrocławiu, zm. 6 września 2009 w Łodzi – reżyser, operator filmowy, artysta współczesny, artysta multimedialny i wykładowca. Prekursor sztuki wideo w Polsce, działał artystycznie na Amidze 2000. Wprowadził standard kodowania diakrytyków z Polski: Amiga.
Ukończył studia na wydziałach: operatorskim w 1970 i reżyserii w 1975 w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Jako artysta związany był ze sztuką awangardową. Był współzałożycielem i jednym z filarów łódzkiej grupy Warsztat Formy Filmowej. W latach siedemdziesiątych, jako członek Warsztatu, uczestniczył w międzynarodowym ruchu kina strukturalnego. Najważniejszą manifestacją tego ruchu była seria wystaw „Film Jako Film”. Pierwsza edycja miała miejsce w Niemczech (w Kolonii, Stuttgarcie, Essen i Berlinie), a druga w 1978 w Londynie. Członek grupy „Zero-61”. Od 1981 członek „Internationales Künstler Gremium” w Niemczech. W latach 1990–1992 Prezes Konstrukcji w Procesie. Współzałożyciel Stowarzyszenia GUST (Grupy Użytkowników Systemu TeX). Bruszewski był prekursorem sztuki wideo w Polsce. Jako filmowiec i twórca sztuki wideo brał udział w wystawach artystycznych, np. „documenta 6, documenta 8” w Kassel czy „Presences Polonaises” w Centrum Pompidou w Paryżu. W 1980 został stypendystą DAAD w Berlinie Zachodnim. Reprezentował tam sztuki wizualne. W tym samym roku polską literaturę reprezentował Kazimierz Brandys, a muzykę współczesną Bogusław Schaeffer.
Autor systemu kodowania polskich znaków AmigaPL, następcy standardu xJP, dla komputerów Amiga i systemu AmigaOS.
W latach 1981–1996 był profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2005 wykładał w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Był mężem Małgorzaty Kamińskiej (producentki programów telewizyjnych) i ojcem Balbiny Bruszewskiej (reżyserki filmowej).

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
zobacz trailer: https://www.youtube.com/watch?v=JzgGsctZbvg&t=6s
YYAA. Wojciech Bruszewski
YYAA. Wojciech Bruszewski
YYAA. Wojciech Bruszewski
YYAA. Wojciech Bruszewski