publikacje

Monografia Jana Dobkowskiego

Pierwsza monografia Jana Dobkowskiego (ur. 1942), artysty, malarza, performera, autora prac przestrzennych, współtwórcy i uczestnika, wraz z Jerzym Jurrym Zielińskim duetu Neo-neo-neo (artyście wystawiali razem od 1967 do 1970 r.)

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Sukces na wystawie w Galerii Współczesnej Secesja-Secesja? (Warszawa, 1968) zapewnił mu udział w ekspozycji sztuki polskiej w Paryżu – Polskie malarstwo współczesne. Źródła i poszukiwania. Niedługo potem nowojorskie Muzeum Guggenheima zakupiło obraz Podwójna dziewczyna (1968). Był to pierwszy czerwono-zielony obraz Dobkowskiego. Później artysta kontynuował cykl podobnych prac, na których od zielonego tła odcinały się czerwone sylwety postaci i który stał się punktem wyjścia do kolejnych realizacji, w tym prac przestrzennych. Dobkowski uczestniczył w ważnych dla polskiej sztuki wydarzeniach, tj. Sympozjum Plastyczne Wrocław ’70 czy Plenery w Osiekach. Od lat 60. do obecnej chwili zrealizował kilkadziesiąt cykli malarskich i rysunkowych.

Jan Dobkowski był uczestnikiem kilkuset wystaw w Polsce i zagranicą, stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (1972). Otrzymał Nagrodę im. C. K. Norwida (1978) i Nagrodę im. Jana Cybisa za całokształt twórczości (1994). Jest od 3 czerwca 1998 honorowym obywatelem Miasta Łomży. W 2012 został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jan Dobkowski

Redakcja: dr Marika Kuźmicz

Współpraca: Marianna Dobkowska

Teksty: dr Jakub Dąbrowski, Jan Dobkowski, dr Marika Kuźmicz, Post Brothers, prof. Maria Poprzęcka oraz rozmowa z Janem Dobkowskim Marianny Dobkowskiej

Redakcja językowa: Jakub Zgierski

Tłumaczenie: Łukasz Mojsak, Karol Waniek

Korekta: Elżbieta Łubowicz

Proofreading: Daren Durham

Projekt i skład: Krzysztof Bielecki

Wydawca: Fundacja Arton

Dofinansowano przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Monografia Jana Dobkowskiego