publikacje

Pierwsza monografia Małgorzaty Potockiej

Przedstawiamy pierwszą monograficzną publikację, poświęconą twórczości Małgorzaty
Potockiej (ur. 1953), pod redakcją Mariki Kuźmicz, z esejami autorstwa Kamili Dworniczak, Mariki Kuźmicz i Marty Smolińskiej oraz wywiadem z artystką, który przeprowadził Mariusz Szczygieł.
Książka prezentuje najważniejsze prace filmowe, fotograficzne oraz wideo Potockiej i ukazuje jej twórczość wobec dynamicznej sytuacji społeczno–politycznej przełomu lat 70. i 80.
Małgorzata Potocka jako aktorka, jest związana z filmem niemal przez całe swoje życie.
Swoją pierwszą rolę filmową zagrała już w wieku kilku lat. Jednak poza swoją działalnością aktorską, Potocka jest także artystką wizualną. Pod koniec lat 70. wspólnie ze swoim mężem, Józefem Robakowskim, prowadziła niezależne miejsce sztuki legendarną Galerię Wymiany w Łodzi i współtworzyła jednocześnie środowisko ówczesnej polskiej awangardy.
Potocka posługiwała się różnymi mediami: filmem (jej prace powstawały na taśmie 16 mm), pracowała także z wideo – jako jedna z pierwszych artystek w Polsce. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmowała fotografia. Tworzyła fotograficzne cykle autoportretów oraz zdjęcia dokumentujące świat wokół niej. Wybierała z PRL-owskiej rzeczywistości to, co wydawało się jej najbardziej paradoksalne, absurdalne, unikalne i budowała z reporterskich ujęć wieloznaczne kompozycje, układy i narracje. Potocka jako artystka wizualna zadebiutowała w 1976 r. w ramach zbiorowej wystawy „Oferta” w Lublinie. W kolejnych latach jej prace były pokazywane na wystawach m.in. w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Zagrzebiu, Paryżu, Kassel, Hamburgu, Brukseli i Nowym Jorku. Wystawa Małgorzaty Potockiej w Fundacji Arton została zbudowana w oparciu o fotograficzne autoportrety artystki. Kolejne auto-ujęcia jej twarzy są szczególną próbą mierzenia się z tym tematem, tak dawnym, jak sama fotografia. Jest to próba wyjątkowa, bo wykonana przez osobę znaną i rozpoznawaną, która jednocześnie pozostaje niezmiennie sama ze swoimi lękami, obawami, ale także obserwacjami. Potocka przygląda się sobie uważnie i świadomie, prowadząc grę z własnym wizerunkiem – tym publicznym i prywatnym.
Jak trafnie pisał o Potockiej Jerzy Busza: „Jedynym punktem odniesienia do jakichkolwiek działań Małgorzaty Potockiej jest ona sama”

MAŁGORZATA POTOCKA – aktorka, reżyserka, producentka filmowa, artystka wizualna. Autorka filmów, fotografii, prac wideo. Wychowała się w rodzinie blisko związanej z filmem. Pierwszy raz przed kamerą wystąpiła jako kilkuletnia dziewczynka, ale jej faktycznym debiutem kinowym był film Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż”, co przyniosło Potockiej kolejne role w Polsce i zagranicą. W 1978 r. ukończyła Wydział Aktorski, a w 1981 r. Wydział Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. W 1985 r. była stypendystką Film Workshop Millenium w Nowym Jorku oraz wykładała na kilku uczelniach w USA. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Stowarzyszenia Twórców Kultury. Jest autorką fotografii, filmów eksperymentalnych, teledysków oraz programów telewizyjnych. Swoje prace wystawiała m.in. w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Budapeszcie i Nowym Jorku. Razem z Józefem Robakowskim, współtworzyła w Łodzi legendarną Galerię Wymiany. Obecnie jest dyrektorką naczelną i artystyczną Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
W 2024 została odznaczona medalem „Zasłużona Kulturze Gloria Artis”

Redakcja: Marika Kuźmicz
Autorki tekstów: Kamila Dworniczak, Marika Kuźmicz, Marta Smolińska oraz Małgorzata Potocka
Wywiady: Marika Kuźmicz, Mariusz Szczygieł
Projekt, skład: Tomasz Zapała
Przekład: na j. angielski Karol Waniek
Korekta tekstów w j. polskim: Elżbieta Łubowicz
Korekta tekstów w j. angielskim: Joanna Figiel
Zdjęcia i ilustracje: Małgorzata Potocka
Autorzy zdjęć: Michał Dracz, Aleksander Kot-Zaitsau, Dariusz Mikołajczak, Sławomir Smolarek
Wydawca: Fundacja Arton © 2023 Fundacja Arton
ISBN: 978-83-970567-1-8 2023
Druk: Virgo Poligrafia
Współfinansowane ze środków M. st. Warszawa
Pierwsza monografia Małgorzaty Potockiej
Pierwsza monografia Małgorzaty Potockiej
Pierwsza monografia Małgorzaty Potockiej