wydarzenia

Arton Review. Festiwal Polskich Filmów o Sztuce

19-20.11.2019, 6 p.m.

Arton Review to przegląd polskich filmów awangardowych i eksperymentalnych oraz wideo, który jest organizowany przez Fundację Arton od 2014 r. Punktem wyjścia dla wydarzenia jest tworzone przez nas archiwum prac z lat 70., które jest dostępne online. Zasób jest inspiracją dla twórców młodszej generacji, przy tworzeniu ich własnych filmów, inspirowanych przeszłością polskiej sztuki.

Edycja w 2019 r. poświęcona jest Jolancie Marcolli i Pawłowi Kwiekowi, swoje filmy inspirowane ich twórczością przygotowali Laura Pawela, Łukasz Jastrubczak oraz Amanda Wieczorek.

Laura Pawela, odnosząc się do własnych doświadczeń w pracy z medium filmowym oraz pracy w telewizji, stworzyła film, będący dialogiem z współtwórcą Warsztatu Formy Filmowej, Pawłem Kwiekiem i jego filmem „Ja i telefon” z 1972 r.

Amanda Wieczorek filmem „The False Mirror” syntetycznie spuentowała twórczość Jolanty Marcolli, głównie teoretyczne teksty artystki i prace powstałe w czasie, kiedy w 1975 r. odbywała praktykę w telewizji.

Punktem wyjścia dla powstania filmu “Telepatia” Łukasza Jastrubczaka był film Pawła Kwieka „Rozmowa z Bogiem”. „Telepatia” jest dokumentacją zdarzenia, które miało miejsce na początku października 2014 roku na przedmieściach Warszawy. Podróżujący samochodem Paweł Kwiek i Łukasz Jastrubczak próbowali porozumieć się przy pomocy telepatii.

Po pokazie zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem Laury Paweli i Łukasza Jastrubczaka oraz Mariki Kuźmicz (moderuje Lana Lovrenčić)

Projekt zrealizowany przez wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu i Archiwum

Project carried out with the support of the Culture Department of the City of Warsaw and in collaboration with the Museum of Modern Art in Zagreb and Tošo Sabac Archive

Pogram filmowy:

Laura Pawela, Ja i horyzont, 2017, 7’00’’

Jolanta Marcolla, Reakcja wymuszona, 1976, 1’20’’

Paweł Kwiek, Ja I telefon, 1972, 6’03’’

Paweł Kwiek, Video A – Sytuacja studia, 1975, 3’25’’

Paweł Kwiek, Rozmowa z Bogiem, 1990, 10’28’’

Łukasz Jastrubczak, Telepatia, 2014, 3’02’’

Jolanta Marcolla, Kiss, 1974, 3’01’’

Amanda Wieczorek , The False Mirror, 2017, 2’54’’
Arton Review. Festiwal Polskich Filmów o Sztuce