wydarzenia

Festiwal Filmów o Sztuce Arton Review

Arton Review to przegląd polskich filmów awangardowych i eksperymentalnych oraz wideo, który jest organizowany przez Fundację Arton od 2014 r. Punktem wyjścia dla wydarzenia jest tworzone przez nas repozytorium prac z lat 70., dostępne on-line. Z tej okazji zapraszamy artystki i artystów młodszej generacji do tworzenia ich własnych filmów, inspirowanych przeszłością polskiej sztuki.

Edycja 2020 jest poświęcona kobietom i filmom tworzonym przez nie w latach 70. i 80. Zapraszamy do obejrzenia poszerzonego programu, który w maju tego roku został zaprezentowany przez Fundację Arton w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen. Do zobaczenia będą filmy Izabelli Gustowskiej, Iwony Lemke-Konart, Jolanty Marcolli, Natalii LL, Ewy Partum, Jadwigi Singer i Teresy Tyszkiewicz.

Swoje prace inspirowane wybranymi pracami artystek z lat 70. przygotowały Barbara Gryka, Bianka Rolando i Jana Shostak. Barbara Gryka

Barbara Gryka

Ur. 1992 r. w Puławach. Studiuje w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki, Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego, Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza i dr. Pawła Susida oraz w Pracowni Narracji Fotograficznej dr. hab. Prota Jarnuszkiewicza na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się sztuką performans. W swojej twórczości zajmuje się kwestiami niemożliwymi do wyrażenia słowami oraz tożsamością i wizerunkiem człowieka, a także jego uwikłaniem w sferę społeczno-polityczną.

Bianka Rolando

Ur. 1979. Artystka wizualna i interdyscyplinarna, poetka, wykładowczyni akademicka. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Swoje prace prezentowała m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w Instytucie Polskim w Rzymie, w Kunsthalle w Bratysławie, w Galerii Foksal.

Jana Shostak

Ur. w 1993 r. w Grodnie. Doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. 20 czerwca 2017 r. – w Światowy Dzień nowaka – obroniła pracę dyplomową w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Obrona odbyła się w galerii handlowej Złote Tarasy, w sklepie Saturn, na 67 telewizorach. W swojej praktyce Shostak artystycznej skupia się na działaniach aktywizujących/ hakujących społeczność wewnątrz pozaartystycznego systemu. Wierzy w skuteczność sztuki. Jest laureatką m.in. Nagrody Krytyków podczas wystawy Najlepsze Dyplomy ASP czy Grand Prix festiwalu Młode Wilki ’16. W 2015 r. ustanowiła jeden z Polskich Rekordów Guinnessa. Brała udział w wystawach w Polsce i za granicą, m.in. Opór formy. Nie-wystawa w ramach Forum Przyszłości Kultury (Teatr Powszechny, Warszawa), Uwaga! Granica (Galeria Labirynt w Lublinie oraz Galeria Arsenał w Białymstoku), Goodbye Ai Weiwei (Ini Project, Praga), a także w Manifesta 11 oraz Biennale WRO 2017. Obecnie angażuje się w pomoc represjonowanym w Białorusi, wspiera swoją działalnością artystyczną i aktywistyczną aresztowanych oraz ich rodziny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Festiwal Filmów o Sztuce Arton Review