wydarzenia

Gerard Kwiatkowski. Niedoceniony robotnik sztuki

Nowy film dokumentalny Fundacji Arton

Na pierwsze pokazy serdecznie zapraszamy już w maju:


11.05.2017, g. 19.00; Galeria EL Elbląg, 82-300, ul. Kuśnierska 6
18.05. 2017, g. 15.00; Ratusz w Hunfeld, 36088, Konrad-Adenauer-Platz

W latach 60. Elbląg stał się jednym z centr sztuki awangardowej w Polsce. Do Galerii EL mieszczącej się w ruinach gotyckiego kościoła przyjeżdżali, żeby działać, tworzyć, pokazywać swoje prace najwybitniejsi polscy artyści. To tu od 1965 do 1973 r. odbywało się legendarne Biennale Form Przestrzennych, podczas którego, w przestrzeni miejskiej Elbląga dzięki współpracy artystów i robotników – pracowników Zakładów Mechanicznych ZAMECH, powstawały zachowane do dziś monumentalne rzeźby. W 1973 r. Biennale przyjęło nazwę Kinolaboratorium. Wówczas Elbląg gościł ponad 100 wybitnych twórców z Polski i zagranicy, którzy pokazali swoje filmy i przeprowadzili różnego rodzaju artystyczne interwencje, w atmosferze radosnej twórczej wspólnoty. „Zapewniamy kontakt z polską awangardą artystyczną” – brzmiało zaproszenie skierowane do przyszłych uczestników wydarzenia.

Sprawcą wszystkich tych wydarzeń był Gerard Kwiatkowski (1930-2015), artysta i charyzmatyczny animator kultury, założyciel Galerii EL, a także człowiek o fascynującej, tajemniczej biografii i złożonej osobowości.

W 1974 r. Gerard wyemigrował do Niemiec, gdzie zakładał kolejne ośrodki sztuki, w tym Muzeum Sztuki Współczesnej w Hünfeld, które stało się kolejnym po Elblągu żywym i znaczącym miejscem związanym z awangardą.

Film „Gerard Kwiatkowski. Nie(d)odceniony robotnik sztuki" zrealizowany przez Fundację Arton przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Centrum Sztuki Galerii EL i Museum Modern Art Hünfeld, jest pierwszą produkcją poświęconą niezwykłej postaci Gerarda Kwiatkowskiego.

Twórcy filmu odnaleźli jego przyjaciół i współpracowników zarówno z okresu działalności w Polsce, jak i w Niemczech. Z ich relacji, cennych materiałów archiwalnych oraz z wypowiedzi samego Gerarda, Karina Dzieweczyńska i Piotr Grdeń budują portret niezwykłego bohatera, skupiając się na wybranych fragmentach z jego życia. Gerard Kwiatkowski… to opowieść o sztuce i pasji, która była tak silna, że zmieniała rzeczywistość.

Scenariusz: Karina Dzieweczyńska

Reżyseria: Piotr Grdeń

Produkcja: Fundacja Arton, Marika Kuźmicz

Współpraca: Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, Museum Modern Art Hünfeld

Rok produkcji: 2017Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

https://www.facebook.com/Fundacja-Arton-221400691242569/?fref=ts
Gerard Kwiatkowski. Niedoceniony robotnik sztuki
Gerard Kwiatkowski. Niedoceniony robotnik sztuki
Gerard Kwiatkowski. Niedoceniony robotnik sztuki
Gerard Kwiatkowski. Niedoceniony robotnik sztuki
Gerard Kwiatkowski. Niedoceniony robotnik sztuki