wystawy

1: 11 Mikrohistorie

1/11 – Mikrohistorie to seria opowieści o panoramie artystycznej lat 70. i 80. Wystawa jest zarazem próbą nakreślenia sieci połączeń między archipelagami indywidualnych tendencji i praktyk twórców, których dokonania stanowią najciekawsze przykłady eksperymentalnej fotografii i wideo, sztuki konceptualnej oraz kontekstualnej tego okresu.


Historia każdego dzieła jest świadkiem historii swoich czasów. Wywiady z artystami pozwalają oswoić nieraz szorstką, na pierwszy rzut oka nieprzystępną formę awangardowej twórczości, aby zbliżyć się do indywidualnej interpretacji obiektu. Artystyczny wielogłos ma pomóc zrozumieć różnorodne motywacje i zainteresowania, które kształtowały młodą sztukę polską w różnych ośrodkach.


Mikrohistorie stają się również punktem wyjścia do refleksji nad drogą artystyczną twórców. Większość prezentowanych dzieł powstawała na początku ich kariery – jeszcze na Akademii lub w Szkole Filmowej, lub tuż po jej opuszczeniu. Jak pierwsze kroki w polu sztuki wpłynęły na dalsze poszukiwania artystyczne? Jak artyści postrzegają swój rozwój? Czy młody artysta sprzed lat różni się od współczesnego?


12 punktów sztuki kontekstualnej Jana Świdzińskiego zaczyna się słowami: „Nie istnieją przedmioty pozbawione znaczeń i nie istnieją znaczenia pozbawione przedmiotów; jeden i ten sam przedmiot może mieć różne znaczenia w różnych kodach; jedno i to samo znaczenie można przypisać różnym przedmiotom. […] W określonym kontekście tylko jedno ze znaczeń przyjmujemy za prawdziwe”. Celem wystawy nie jest kompleksowa analiza twórczości polskich środowisk artystycznych lat 70. i 80. Zaprezentowane dzieła pozwolą jednak przez krótką chwilę oglądać oczyma autorów panoramę tamtych czasów, a towarzyszące im komentarze nakreślą różnorodny charakter ich działań.

ARTYSTKI I ARTYŚCI:
Antosz & Andzia (Katarzyna Chierowska i Stanisław Antosz)
Jan Dobkowski
Teresa Gierzyńska
Tomasz Konart
Barbara Kozłowska
Anna Kutera
Romuald Kutera
Paweł Kwiek

KURATORKI I KURATORZY:
Paulina Brol
Julia Ciunowicz
Natalia Dorocka
Agnieszka Kalita
Michalina Lewandowska
Adrianna Molka
Barbara Orłowska
Weronika Orłowska
Anna Palusińska
Adam Parol

KOORDYNACJA: dr Marika Kuźmicz

DISPLAY: Agnieszka Lasota

kiedy: wernisaż 19.05.2018 godz. 18.00


Wystawa jest częścią projektu FORGOTTEN HERITAGE. EUROPEAN AVANTGARDE ON-LINE realizowanego przez Fundację Arton w ramach programu Kreatywna Europa
Partnerem projektu jest Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną | ASP Warszawa
1: 11 Mikrohistorie
1: 11 Mikrohistorie
1: 11 Mikrohistorie
1: 11 Mikrohistorie
1: 11 Mikrohistorie
1: 11 Mikrohistorie
1: 11 Mikrohistorie
1: 11 Mikrohistorie
1: 11 Mikrohistorie

Inne wystawy