wystawy

Anna Buczkowska

Zapraszamy na wystawę Anny Buczkowskiej, która jest częścią programu Fundacji Arton „Wspólne wątki, wspólne sploty. Historia warszawskiej tkaniny artystycznej” (cykl wystaw oraz warsztaty archiwistyczne)

Wernisaż: 11 maja 2024, godz. 19.00
Wystawa 12 maja – 22 czerwca 2024
ul. Foksal 11/4, Warszawa

Kuratorka: Marika Kuźmicz, współpraca: Adam Parol
Display, identyfikacja wizualna: Łukasz Izert

Współfinansowane przez Miasto st. Warszawa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W 2024 roku Fundacja Arton opracowuje archiwum Anny Buczkowskiej (ur. 1943), która zajmuje się tkaniną artystyczną, kolażem, malarstwem, rysunkiem. W latach 1965–1971 studiowała malarstwo i tkaninę artystyczną na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1971 roku w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego i prof. Mieczysława Szymańskiego. W latach 1972–1975 była kierowniczką artystyczną Pracowni Gobelinów i Dywanów Spółdzielni Artystów „Ład”. Brała udział w ponad 70 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. W 2013 otrzymała tytuł Zasłużonej dla Miasta Konstancina-Jeziorny oraz Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tkacka twórczość Buczkowskiej stanowi osobną i oryginalną propozycję na polu polskiej tkaniny artystycznej. Jej prace, jeżeli chodzi o stosowaną technikę, są mocno osadzone w ludowej tradycji, związanej z ręcznym przędzeniem wełny i stosowaniem naturalnych barwników; technika ta została ugruntowana w warszawskiej ASP – do pewnego stopnia była to wspólna baza dla wielu twórczyń i twórców zajmujących się tkaniną w latach 60. i 70. XX w.

Jednocześnie jednak prace Buczkowskiej przyjmowały niespotykane formy. Niektóre z nich oscylowały na granicy prac konceptualnych lub hiperrealizmu. Artystka z niezwykłą precyzją przenosiła w medium tkaniny przedmioty codziennego użytku, często zresztą dosłownie wplatała je w swoje prace. Jej gobeliny zwierają wątki i motywy z rzeczywistości – niektóre z nich przyjmują charakter krytyczny, są rozważaniami o charakterze egzystencjalnym; artystka podejmowała także wątki ekologiczne. Tendencja rozszerzania granic medium tkaniny i redefiniowania go, która była obecna w polskiej sztuce kilka dekad temu, w ujęciu Anny Buczkowskiej nabrała nowego znaczenia.

Na wystawie w Fundacji Arton prezentujemy wybrane prace tkackie Anny Buczkowskiej, a także jej rysunki i szkice, koncentrując się na analizie procesu twórczego artystki.

Wystawa jest częścią programu wystawienniczo-badawczego Fundacji Arton poświęconego historii polskiej szkoły tkaniny.
Anna Buczkowska

Inne wystawy