wystawy

Soft shooting? Historia kobiecej fotografii chorwackiej

Pierwsza z cyklu wystaw sztuki kobiet w ramach projektu

Not Yet Written Stories: Women Artists Archives Online

Zagrzeb, Galeria Spot, Čanićeva 6
croatian-photography.com

artystki:
Slavka Pavić, Erika Šmider, Danijela Lušin, Ivančica Privora-Kurtela oraz Jadranka Fatur
kuratorka: Sandra Križić Roban
Assystentka kuratorki: Sara Simić

Chorwacką fotografię po II wojnie światowej znacznie ograniczały czynniki takie jak słabo rozwinięte możliwości wystawiennicze, znikoma działalność krytyki artystycznej, zła perspektywa edukacyjna dla fotografów.
Ważną rolę w rozwoju chorwackiej fotografii odegrała amatorska fotografia klubowa – tak zwane foto kluby, cieszące się popularnością zwłaszcza w późnych latach 40. i pierwszej połowie lat 50. Mimo tego, kobiety fotografki w byłej Jugosławii musiały sprostać wielu trudnościom i późno pojawiły się na scenie artystycznej. Za odpowiednią dla kobiet uważano jedynie pracę w studiu fotograficznym. Pomimo tego, że fotografki aktywnie uczestniczyły w wydarzeniach klubowych w okresie powojennym, po raz pierwszy zaistniały zbiorowo w 1973 roku, kiedy utworzono Kobiecą Sekcję Klubu Fotograficznego (Women’s Section of the Photo Club). Jej członkinie zorganizowały swoją pierwszą wystawę tego samego roku w Galerii Fotografii Artystycznej (Galerija umjetničke fotografije – GUF) w Zagrzebiu.
Wystawa ‘Subtelne’ ujęcia? (‘Soft’ shooting?) nie jest retrospektywnym zapisem osiągnięć Kobiecej Sekcji Klubu Fotograficznego na tle narodowych dokonań w dziedzinie fotografii. Jej głównym celem jest sprowokowanie dyskusji o historiach i metodach pracy fotografek. Czy da się stworzyć na tej podstawie krytyczny portret społeczeństwa? Co inni sądzili o kobietach z aparatem w ręku? Można powiedzieć, że istnieje coś, co nazywamy „kobiecym punktem widzenia”? Czy ujęcia tworzone przez kobiety są rzeczywiście „subtelne”, czy też pojęcie płci nie istnieje poza obiektywem?

Wystawa będzie dostępna w dniach: 15 czerwca – 4 września 2020 w godz. 16:00 do 20:00
(przerwa wakacyjna: 24 lipca – 17 sierpnia)
Towarzyszą jej oprowadzania kuratorskie oraz nowe wydanie magazynu Fototxt.

Wystawa jest częścią projektu Not Yet Written Stories – Women Artists’ Archives Online, w ramach Programu Kreatywna Europa.
Projekt jest realizowany przez Fundację Arton (lidera) oraz partnerów: Office for Photography w Zagrzebiu, SCCA – Centrum Sztuki Współczesnej w Lublanie i LCCA – Łotewskie Centrum Sztuki Współczesnej w Rydze. Celem inicjatywy jest włączanie artystek w oficjalny dyskurs sztuk wizualnych, aby zapobiec dalszej dyskryminacji i eliminowaniu ich z pola europejskiej historii sztuki.

***
Dofinansowano ze środków programu Kreatywna Europa
Soft shooting? Historia kobiecej fotografii chorwackiej

Inne wystawy